Hyresgästföreningen Sollentuna är en partipolitiskt obunden, men bostadspolitiskt aktiv, organisation. Vi verkar för utveckling av hyresrätten och hyresgästinflytande över boendet. Vi verkar mot utförsäljningar, ombildningar och överföring av miljardvärden från Sollentunahem till andra kommunala bolag.
Vi ger ut detta nyhetsbrev i syfte att sprida kunskap och information om bostadspolitik och andra frågor som rör boendet, och vi är mycket tacksamma för att just du prenumererar på detta nyhetsbrev!
Kom med i vår namninsamling mot utförsäljningen av Sollentunahem! Mejla namn, gatuadress och e-postadress till namninsamling@hgfsollentuna.se.
Nu jäklar – bostäder 3D-printas! Fråntagen sina uppdrag i Hyresgästföreningen på grund av arbete mot renovräkningar. Ombildningar till bostadsrätter kan gynna kriminella menar Fastighetsägarna. Ekonomiskt utsatta slås ut vid renoveringar. Social housing på agendan igen. Barn får inflytande vid upprustning hos Hyresbostäder. Studenthyrorna för höga och är ett hinder för studier. Utomhusbio på Lidingö.
Följ våra andra nyheter och aktiviteter på www.hgfsollentuna.se, samt på Facebook; https://facebook.com/hgfsollentuna.
Dela gärna i dina nätverk!