Hyresrabatt på Ribbings väg 91

Sollentunahem rabatterar de höga hyrorna på Ribbings väg 91 en tid.
Sollentunahem byggde om det tidigare vård-/omsorgsboendet, och senare ungdomsboendet, till ”vanliga” lägenheter. De 77 hyresrätterna ”släpptes” för uthyrning för lite sedan.
Hyrorna i huset är väldigt höga – till exempel kostar en tvåa om 68 kvadratmeter 13 253 kronor i månaden och en trea om 90 kvadratmeter 17 317 kronor per månad. I syfte att få allt uthyrt har Sollentunahem infört hyresrabatter. Fram till den 26 juni nästa år får hyresgästerna 10 procents rabatt på hyran. Därefter 5 procent fram till och med den 31 december. Detta gäller bara de första hyresgästerna.

- Det här projektet är ett viktigt steg mot en positiv utveckling i Edsberg. Med nya och trygga bostäder stärker vi ett område som tidigare funnits med på polisens lista över utsatta områden, säger Sollentunahems bolagsstyrelseordförande Maria Stockhaus (M) i ett uttalande till lokaltidningen Mitt i.
De 77 hyresrätterna är inte nyproduktion i saklig mening, utan finns i en ombyggd fastighet.
- Skapad
- Senast uppdaterad .