Nyheter

Omvänd ombildning - bostadsrätter kan bli hyresrätter

Kinesiska muren Malmö wiki
Den skandalomsusade bostadsrättsföreningen i Malmö kan bli såld och lägenheterna ombildas till hyresrätter.

I flera år har husen i bostadsrättsföreningen Taxeringsrevisorn 2 i Kinesiska muren i Malmö förfallit, de boende drabbats av ständiga elavbrott och som grädde på moset har styrelseledamöter i bostadsrättsföreningen åtalats för ekobrott.

För att rädda upp föreningens ekonomi och göra bostäderna beboeliga igen, så togs det fram ett förslag om att sälja fastigheten till ett nybildat bolag. Då skulle de boende få tillbaka ungefär hälften av vad de betalat för sina lägenheter. Detta förslag röstades ner av föreningens medlemmar och nu har saken kommit i ett helt annat läge.

Med största möjliga sannolikhet kommer nu bostadsrättsföreningens fastighet att säljas av Kronofogdemyndigheten på exekutiv auktion. I så fall innebär det dels att bostadsrättsföreningens medlemmar inte kommer att få någon ersättning alls för det de betalat för sina lägenheter, och dels att lägenheterna blir hyresrätter.

Den exekutiva auktionen hålls den 28 september om ingen annan lösning har hittats innan dess.
  • Skapad

Ordförande
Thomas axelsson
070 - 653 56 86
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Folkrörelsestrateg & Processledare
Hyresgästföreningen Reg. STHLM
Johan Flyckt
Tel: 010 - 459 19 49
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Postadress
Hyresgästföreningen Reg. STHLM
Hyresgästföreningen Sollentuna
Box 10117
121 28 Stockholm-Globen

Sociala Medier