Nyheter

Sollentunaföreningens årsmöte

Klubba
Tisdagen den 10 mars höll Sollentunaföreningen årsmöte på Arena Satelliten i Tureberg.


På årsmötet behandlades på sedvanligt sätt verksamhetsberättelse, ekonomisk berättelse, revisorernas berättelse och det fattades beslut om ansvarsfrihet för styrelsen.

Sedan förrättades val på årsmötet.

Föreningsstyrelsen
P Mattsson, ordförande, Centrala Edsberg
Nils Eklund, kassör (valdes den 10 mars), Rotsunda Ängar
Laila Duwell (valdes den 10 mars), Jaktskytten
Kerstin Ellström (valdes den 10 mars), Malmparken
Tahir Qureshi (valdes den 10 mars), Turemalm
Sonia Gustafsson (valdes den 10 mars), Häggvik C Spaden
Thomas Klasson (valdes den 10 mars), Centrala Edsberg
Janet Sibose, Rotebro
Ulla Rosén, Norrviken

Revisorer
Arne Lovén, Rotsunda Ängar
Kenneth Andersson (valdes den 10 mars), Rotsunda Ängar

Ledamöter fullmäktige region Stockholm
JP Mattsson, Centrala Edsberg
Thomas Axelsson, Rotsunda
Nils Eklund, Rotsunda Ängar
Janet Sibose, Rotebro

Ersättare
Ulla Rosén, Norrviken
Alfonso Ramirez, Centrala Edsberg
Madeleine Aidehag Axelsson, Rotsunda
Sonia Gustafsson, Häggvik C Spaden

Förhandlingsdelegation AB Sollentunahem
Ann Ringqvist, Svalgången
Kerstin Ellström, Malmparken
Sonia Gustafsson, Häggvik C Spaden
Lennart Karlsson, Klasro
Laila Duwell, Jaktskytten
Glenda Madera, Centrala Edsberg
Ulla Rosén, Norrviken
Janet Sibose, Rotebro
Steve Roque, Rotsunda
Arne Lovén, Rotsunda Ängar

Ersättare
Bashar Hussain, Malmparken
Monica Klavsjö, Jaktskytten
Thomas Klasson, Centrala Edsberg
Karl-Göran Åhlund, Norrviken
Björn Rasmussen, Rotsunda Ängar

Förhandlingsråd privata fastighetsägare
Tahir Qureshi, Turemalm
Kärsti Lindström, Turemalm
Birgit Sporrong, Turemalm

Valberedning
Alfonso Ramirez, Centrala Edsberg
Monica Klavsjö, Jaktskytten
Thomas Axelsson, Rotsunda

Sist – men inte minst – så delades hela 23 förtjänsttecken ut till förtroendevalda.

Guld (aktiv i 15 år)
Hans Carlström
Sonia Gustafsson

Silver (aktiv i 10 år)
Thomas Axelsson
Madeleine Aidehag Axelsson
Marianne Carlström
Nils Eklund
Karin Englund
Barkat Hussain
Monica Klavsjö
JP Mattsson
Birgitta Norlén
Ola Thuresson

Brons (aktiv i 5 år)
Laila Begat
Dora Broman
Jan Broman
Birgitta Holgersson
Kristina Härd
Kersti Lindström
Arne Lovén
Ann Ringqvist
Janet Sibose
Birgit Sporrong
Steve Roque

  • Skapad

Ordförande
Thomas axelsson
070 - 653 56 86
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Boutvecklare & Processledare
Hyresgästföreningen Reg. STHLM
Johan Flyckt
Tel: 070 - 301 60 18
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Postadress
Hyresgästföreningen Reg. STHLM
Hyresgästföreningen Sollentuna
Box 10117
121 28 Stockholm-Globen

Sociala Medier