Visst går det att bygga billigare
Stockholms stad och Svenska Bostäder visar vägen.
I detta nu är Stockholm stads allmännyttiga bostadsbolag Svenska Bostäder i färd med att bygga 5 000 hyresrätter i så kallade Stockholmshus. Hyrorna blir cirka 25 procent lägre än andra nyproducerade hyresrätter.
Metoden ligger i att bygga likadant och att bygga i stora volymer, vilket får ner kostnaderna. Vidare att göra gemensamma upphandlingar.
Ett exempel är att en nyproducerad tvåa om 44 kvadratmeter i Tensta kostar 7 600 kronor i månaden att hyra. Motsvarande tvåa i annan nyproduktion kostar över 10 000 kronor i månaden.
Andra åtgärder som skulle öka bostadsbyggandet skulle kunna vara att det statliga investeringsbidraget för hyresrätter och studentbostäder återinförs (kan sänka nyproduktionshyrorna med 2 – 3 000 kronor i månaden ungefär), att man inte bygger i områden där marken är dyr samt att kommunerna inte beviljar bostadsbyggnadsprojekt som är för dyra. Vidare kan man också bygga hyreshus i trä vilket går snabbare, blir billigare och har en betydligt mindre miljöpåverkan.
Enligt Hyresgästföreningen region Stockholm så saknas det 60 584 bostäder i Stockholms län. Drygt 20 000 bostäder per år skulle behöva byggas. I landet är behovet minst 110 000 nya bostäder. Detta mot bakgrund av att 118 av Sveriges 290 kommuner har bostadsbrist. Störst är den i Stockholms län.
Läs Hyresgästföreningen region Stockholms rapport ”Räkna med bostadsbrist”: Räkna med bostadsbrist - Hyresgästföreningen.
- Skapad
- Senast uppdaterad .